מוטיבציה – חלק ב

להלן דוגמה לשימוש בהעתקת בסיס ההנעה למיומנויות למידה:

בסיס ההנעה:

העתקת בסיס ההנעה 
 לתחום הקריאה

המורה תעודד את התלמיד לעסוק בקריאה של שמות מכוניות, ארצות המוצא, צבען, והרכיבים שלהם – גם אם מדובר בשלב של ראשית קריאה.

העתקת בסיס ההנעה 
להבנת הנקרא

ניתן להשתמש בטקסטים העוסקים בהיסטוריית המכוניות והתפתחותן כגון “פורד”.

העתקת בסיס ההנעה 
לתחום המתמטי

הרחבת האתגר המחשבתי בחישובי מרחק צריכת דלק וזמן.

הבחנה בין מוטיבציה פנימית לחיצונית

מורים במערכת החינוך נוהגים להשתמש בסוגים רבים ומגוונים של מניעים לשם משיכת התעניינותם של הילדים. בגיל הרך עלינו לקבל את ההנחה שההצלחה הנתפסת כחשובה בעיני הוריו ומוריו של הילד, משמשת מניע מרכזי בחייו ההתחלתיים. לחילופין, הכמיהה להצלחה אינה פחותה מן החרדה מפני כישלון, ולכן הילד בעל קשיי הלמידה זקוק לתמיכה וחיזוקים מהסביבה על מאמץ היתר שמקדיש במשימות.
התגמול צריך להתרחב לא רק להישג ולתוצאה אלא לעצם העשייה. כך למשל נכון הוא לתגמל ילד על מיומנות והתנהלות במטלה ולאו דווקא על תוכנה.
ההזדקקות לתגמול או הימנעות ממצב חרדה מוגדרת מוטיבציה חיצונית ללמידה ומאפיינת את הגיל הרך בו הילדים טרם הגיעו לשלב של למידה המונע מתוך עניין אישי. פרופ’ אבי עשור (עשור, בתוך ברנקו וייס 2001)חידד הבחנה זו: לטענתו, המוטיבציה הפנימית הינה מושג המתייחס לרצון להשקיע זמן ומאמץ בפעילות מסוימת גם כשהדבר כרוך בקשיים, מחירים גבוהים ואי הצלחות. להגדרתו מוטיבציה היא ישות נפשית פנימית ועדיין ניתן להעריך את עוצמתה באופנים שונים. המוטיבציה החיצונית מונעת מתוך פחד, חרדה, רצון לרצות, הצורך לקונפורמיות ושייכות. המוטיבציה הפנימית נחשבת לנעלה באוטונומיה של הפרט. התלמיד המונע מתוך מוטיבציה פנימית מניעיו אינם תועלתניים אלא חדורי יצירה וספוק רוחני.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *