הוראה מותאמת הלכה ומעשה – מבוא

כותבת איריס שביט:
בשנים האחרונות הולכת וגדלה המודעות ללמידה. אוכלוסיות רבות בעולם מכירות בחשיבותה ומכאן גם בהכרה בקשיים הכרוכים בלמידה. אנו ערים לתופעה כללית של עלייה בהיקף הלומדים בישראל. בשני העשורים האחרונים חלה התפתחות דרמטית במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל עד כדי הכפלת מספר הסטודנטים הלומדים בה. ממערכת המבוססת בעיקר על אוניברסיטאות מחקריות היא הפכה למערכת מבוזרת הכוללת מגוון רחב של מוסדות להשכלה גבוהה, לרבות מכללות אקדמיות. בשנים האחרונות, ובעיקר בתשס”ה, אנו עדים לתופעות המצביעות על התייצבות בביקוש להשכלה גבוהה. מספרם של זכאי תעודת הבגרות, שהם המקור העיקרי לסטודנטים לתואר הראשון, עלה מ-46,900 בתשנ”ה לכ-67,000 בתשס”ד, גידול של 43% על פני התקופה. 

חלקם של הזכאים מתוך בני השמונה-עשרה גדל בשנים אלו מ-46% לכ-59%, בדומה לחלקם מתוך בני השמונה-עשרה גם בשנת תשס”ג. 

למרות התפתחות זאת, מצומצמים המחקרים העוסקים ומסבירים את הלמידה על כלל תהליכיה, גווניה והיבטיה. אנו נמצאים בעידן טכנולוגי שבו הקריטריונים ללמידה, דרכי הלמידה והערכתה עוברים שינוי מן הקצה אל הקצה. למידה כיום אינה מסתכמת במובן הצר של העברת ידע ממורה ללומד. האדם חשוף לאינסוף ידע, והוא מעבדו באופן עצמאי ומאחסן אותו בסכמות החשיבה שלו. דוגמה זו, של הלומד העצמאי, הינה אחת מבין רבות וטומנת בחובה התייחסות מעמיקה למושג למידה בכללותו.

על פי איריס שביט, מטרת ספר זה הינה ליצור הבנה מחודשת ורחבה יותר למושג למידה ודעת. ליצור דיון מעמיק אשר יכלול הבהרת מושגים עמומים ומטושטשים הקשורים למושג הלמידה. קריאת הספר תאפשר לקורא להבין את דרכי למידתו העצמית ודפוסי הבנה וחשיבה האופייניים לו. כך יוכל הקורא לפתח שיטות לימוד עצמאיות, בלתי תלותיות ולהשתמש בידע לקידום יכולות תלמידיו. ספר זה מיועד לקהל יעד רחב ומגוון. הספר יוסיף מידע וידע לאנשי אקדמיה, מורים, הורים וסטודנטים המעוניינים לרכוש כלי הוראה ולמידה. בשל הקשר האינהרנטי בין מערכת החינוך ללמידה, ישפוך אור, במידת מה, על מערכת החינוך בכלל ועל המושג שיעור בפרט. הספר מיועד לשמש מדריך למורים והורים לקשיים שהילד חווה בעולם הלמידה וביניהם תחומי הקריאה, הכתיבה, המוטיבציה והקשב. הספר ערוך כך שניתן למצוא מענה הן בספר כמכלול והן בפנייה אל פרקים ספציפיים מתוכו.

מתוך ספרה של איריס שביט “שערי למידה”

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *