איריס שביט דיסקלקוליה

דוקטור איריס שביט: קשיים בחשבון בגיל הרך

לפי דוקטור איריס שביט, כולנו מכירים כהורים את השלב שבו תלמיד כיתה א’ סופר עצמים באופן מוחשי, ממיין לקבוצות, ומקשר ספרה לכמות. ואז מגיע השלב של פרידה מהעזר המוחשי ומעבר לייצוג מנטאלי של מספרים וצורך בחשיבה מופשטת, הכוונה חשיבה שאינה מוחשית וקונקרטית. שלב זה כרוך בקשיים לתלמידים המגלים חולשה במנגנונים חשבוניים וכמותיים אוטומטיים. 

כיצד ניתן להתמודד עם הבעיה

אחת השיטות (ואני מבהירה: להשתמש רק כאשר כלו כל הקיצים) לאחר שנוכחנו כי אותו תלמיד אינו מסוגל לייצר בראשו חשיבה של ספירה ברצף, הוספה, השלמה ל-10, ושבירת עשרות, אני ממליצה על זיכרון תבניות בסיס. תבניות בסיס בכיתה א׳ ו-ב’ כשמן כן הן: בסיס לכלל שנות היסוד. 

לשם כך, ממליצה איריס שביט על למידה שבועית על פי צבעים ותבנית ספיציפית. בכל שבוע ילמד התלמיד תבנית חשבונית אחרת של חיבור וחיסור, וישנן או ״יצלם״ זאת בכדי שיוכל לפתור תרגילים בעתיד. ברור, כי קיים כאן חיסרון של למידה טכנית ללא הבנת המהות. עלינו להבין כי יש תלמידים שהדרך לפתרון מקשה עליהם, איטית מאוד ומייסרת, והתוצאה הינה תחושת נחיתות והימנעות. לכן, עדיפה לנו כרגע הדרך של למידת התבניות החשבוניות בעל פה, תוך תקווה שתוך כדי אימון יומי, פונקציות למידה במח ישתחררו והתלמיד יהיה בשל יותר. לבצע למידה איכותית. להלן דוגמה לתבנית:

לקות מתמטית מוגדרת דיסקלקוליה. כשבודקים את קיומה של הלקות יוצרים למעשה הבחנה בין לקות מוגדרת למתמטיקה הקשורה בלקות של ההמיספרה הימנית ובכלל זה הקושי לתפוס כמות ולהבן את שפת המספרים. אומנם, היד קלה על ההדק בלפטור תלמידים מנושאים מתמטיים בשל התפיסה כי התלמיד אינו מסוגל לבצע חישוב.

ילדה דיסקלקוליה

אז נעשה קצת סדר. לפי דוקטור איריס שביט, כדי לשלוט במיומנויות חשבוניות אנו זקוקים למספר פונקציות:

זיכרון עבודה – היכולת להחזיק בזיכרון תהליכים בראש בעת הפעולה עצמה- פונקציה זו יכולה לבוא על פתרונה באמצעות מחשבון 

זיכרון פרוצדורה – מתייחס ליכולת התלמיד ליישם את הכללים והמהלכים לפתרון אלגוריתמים מאונכים למשל או משוואות. בכל אחת מהדוגמאות קיימים כללים לסדר היררכי שאכן, שגיאה באחת הדרכים תוביל לתוצאה שגויה. בעיה זו יכולה לבוא על פתרונה באמצעות כרטיס ניווט או דף נוסחאות שמשש מצפן לתלמיד. 

תפקודי קשב נמוכים– מתמטיקה ובעיקר מתמטיקה כנגינה על פסנתר מחייבת ריכוז בכדי להצליב מידע מסדר גבוה ולהבין ייצוגים מופשטים של תהליכים. לעיתים אנו עלולים לשגות בהגדרת לקות מתמטית שבעצם מאחוריה מסתתרת לקות קשב וריכוז. הבעיה זו תוכל לבוא על פתרונה באמצעות מעקב וטיפול נוירולוגי. 

בעידן הסמרטפון המהיר והסימולטני עלינו להתבונן בהגדרת הלקויות למידה מזווית אחרת שכן, פונקציות רבות שבוצעו באופן ידני או מחשבתי של התלמיד מבוצעות כיום בשליטה איתנה באפליקציות המורכבות. כמובן נותרה השאלה הפתוחה מה עתיד התכנים המתמטיים ומה נכון ללמד את הדור הצעיר בכדי שיוכל להסתגל לעתיד המדיה , כפי שימים יגידו. 

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *